1 KWIECIEÑ - PRIMA APRILIS !!

Data dodania: Czwartek 31 Marzec 2016

Prima Aprilis - (Nie)powa¿ne ¦wiêto

Prima aprilis (³ac. 1 kwietnia), dzieñ ¿artów — ¶wiêto obchodzone 1 kwietnia, z którym zwi±zane s± tradycje robienia ¿artów, celowego wprowadzania w b³±d rodziny, znajomych. W tym dniu równie¿ w mediach pojawiaj± siê ró¿ne nieprawdziwe, ¿artobliwe informacje. W krajach anglojêzycznych dzieñ ten nazywany jest Dniem G³upca (ang. Fool's Day).

Pocz±tki ¶wiêtowania 1 kwietnia s± niejasne. Wed³ug jednej z teorii Prima Aprilis wywodzi siê z Perskiej tradycji Sizdah Bedar, które to jest ¶wiêtem rado¶ci i solidarno¶ci. Pocz±tki perskiego ¶wiêta siêgaj± 536 r. p.n.e., co czyni je najstarsz±, wci±¿ ¿yw± tradycj±. Prima Aprilis w obecnej formie wi±¿e siê z wprowadzeniem kalendarza gregoriañskiego w 1562 r. przez papie¿a Grzegorza XIII.

Do Polski zwyczaj ten dotar³ z Europy Zachodniej i upowszechni³ siê w XVII wieku w formie podobnej do dzisiejszej. Wspó³cze¶nie nie tylko zwykli ludzie, ale równie¿ media takie jak stacje radiowe i telewizyjne, gazety oraz portale internetowe podaj± 1 kwietnia nieprawdziwe wiadomo¶ci obok faktów, co niekiedy utrudnia zorientowanie siê, które z podanych informacji s± prawdziwe.